מאגר מים שהתגלה מתקופת בית ראשון

ארכיאולוגים מצאו בור מים נדיר ומשומר לחלוטין מתקופת הר הבית הראשון (1200-586 לפני הספירה). הבור ממוקם בפינה הדרומית של הכותל המערבי, מתחת ל'קשת רובינסון ', בעיר העתיקה בירושלים, ישראל.

המאגר התת קרקעי מימי בית ראשון בירושלים שנמצא בקצה הר הבית. (רשות העתיקות, ולדימיר ניצ'ין)
המאגר התת קרקעי מימי בית ראשון בירושלים שנמצא בקצה הר הבית. (רשות העתיקות, ולדימיר ניצ'ין)

לממצא ערך היסטורי עצום. כפי שאומר אלי שוקרון, מנהל חפירות מטעם רשות העתיקות: "כעת ברור לחלוטין שצריכת המים של ירושלים בתקופת בית ראשון לא התבססה רק על תפוקת מעיין הגיחון, אלא שהיא הסתמכה גם על הציבור מאגרים ”.

התיאוריה כי אספקת המים של ירושלים בתקופת בית ראשון הגיעה אך ורק ממעיין הגיחון שלטה בספרי ההיסטוריה במשך מאות שנים. במשך למעלה מחמישים שנה חיפשו ארכיאולוגים את הבורות, בהתבסס על הפתגם המקראי ב ישעיהו XNUMX הקובע: "צא אליי; ותאכלו כל אחד מהגפנים שלו, וכל אחד מהתאנים שלו, ושתו כל אחד אחד מימיו של בור המים שלו פתגם זה נאמר על ידי ראב-שייכה, מפקד צבאו של מלך אשור סנחריב כשניסה לשכנע את חזקיהו, מלך יהודה, ואת תושבי ירושלים הנצורים להיכנע.

במהלך השנים גילו ארכיאולוגים מאגרים רבים מתקופת בית שני, אך לא היו מתקופת בית ראשון. זה חיזק את התיאוריה כי חמורים שימשו להובלת מים ממעיין הגיחון שנמצא במרחק של 800 מטרים משם.

הארכיאולוג אלי שוקרון וארכיאולוגיה פרופ 'רוני רייך גילו את בור המים. גובהו 4.5 מטר, רוחבו 5.5 מטר, אורכו 12 מטרים והוא יכול להכיל כ -250 קוב מים. במאגר יש טיח חום-צהוב האופייני לתקופת בית ראשון. שוקרון מאמין שככל שנמשכות החפירות יימצאו בורות מים דומים. זה מבוסס על כתבים ב ספר מלכים המתאר את בניית בית המקדש על ידי שלמה המלך. הטקסטים מתארים "ים נחושת" - מיכל מים ענק עשוי נחושת שהוצב בחצר המקדש שיכול להכיל כ -120 קוב מים.

מאגר המים שזה עתה התגלה שופך אור לחיים בירושלים בתקופת בית ראשון. המים היו חיוניים לא רק לגרים בירושלים, אלא גם לאלפי הצליינים שביקרו בעיר בימי הקודש הגבוהים.