ביקור בהר הבית

הר הבית הוא אחד האתרים הקדושים ביותר בעולם ואף ביקור בירושלים לא היה שלם בלי לראות אותו. בעוד שהכניסה חופשית, שעות הביקור מוגבלות, ולעתים קרובות קיימים תורים ארוכים, אז תכננו מראש!

מה כדאי לראות בהר הבית?

שטח הר הבית מתפרש על פני 140 דונם. כיפת הסלע ממוקמת בערך במרכזו. כיפת הסלע, או בשמה בשפה הערבית קובת ס'ח'א'רה, נבנתה על ידי הח'ליף מבית אומיה, עבד אל-מליכ בן מרואון בשנת 7 לספירה.

כיפת הסלע | אוסף מוריה
כיפת הסלע

במרכז כיפת הסלע נמצא אבן היסוד. האמונה היהודית גורסת שמאבן זו התחיל העולם, אדם (האדם הראשון) נוצר, אברהם ניסה להקריב את יצחק ואירועים מהותיים אחרים התרחשו.

כיום רק מוסלמים יכולים להיכנס למסגד כיפת הסלע ולהתפלל בו. מבקרים במקום יכולים להתרשם מהמבנה היפיפה מבחוץ. ארכיטקטורת המבנה המבנה המפואר נחשב ליצירת אדריכלות חשובה. הוא נחשב למבנה המוסלמי העתיק ביותר בעולם שנותר בשלמותו מאז בנייתו ב- XNUMX לספירה. המבנה משלב שתי צורות עיגול ומתומן שהם בעלי משמעות מיסטית. שמונת הקירות החיצונים יוצרים צורת מתומן והכיפה במרכז מעל סלע היא אבן היסוד. במבנה שפע קשתות ועמודים המקנים תחושת של חלל רחב וגדול. הקירות מקושטים בלוחות שיש בגוון כחול בחלק התחתון, ובחלק העליון בקרמיקה ארמנית שנוצרה ע"י קדרים ארמניים מקומיים, קדרות שאותה ניתן לראות בכל מקום בעיר העתיקה של ירושלים. כיפת המבנה עשויה אלומניום מצופה XNUMX ק"ג זהב. הצבעים השולטים, כחול וזהב, גם הם בעלי משמעות מיסטית. פנים המבנה מעוטר בחלונות ויטראז', צורות גיאומטריות ופסוקים מהקוראן.

בסמיכות לכיפת הסלע נמצא מסגד אל אקצה בעל כיפת הכסף. פירוש השם "אל אקצא" הוא בערבית "הקיצוני ביותר", "זה שבקצה". כיום השם מיוחס למסגד של ימינו, אך במקור הוא התייחס לכלל אזור הר הבית. מקור השם במסע הלילה של מוחמד ממכה – מרכז האסלם אל ירושלים שבקצהו של העולם המקודש. זהו המקום הכי רחוק שאליו הגיע מוחמד בחייו ושהפך למוקד עלייה לרגל, כמו העיר מכה. מסע לילה. עוד מאמינים כי הנביא מוחמד הוביל תפילות מול המסגד עד החודש ה -17 לאחר עלייתו ממכה למדינה, אז הורה לו אללה לפנות לכיוון הכעבה במכה.

מסגד אל אקוזה | אוסף מוריה
מסגד אל - אקצה בעל כיפת הכסף

אטרקציה נוספת היא אורוות שלמה. השם ניתן על ידי הצלבנים שתפסו את הר הבית מהמוסלמים במאה ה -11 לספירה. הם הניחו שהחדרים משמשים את שלמה המלך כאורוות, והשתמשו בחלל עצמם כאורוות. למעשה, המבנה מתוארך לתקופתו של הורדוס ב- 1st המאה לפני הספירה. הורדוס יצר את החלל במטרה להעלות ולהרחיב את מצע הר הבית ולבנות מחדש את המקדש היהודי עליו. לאחר נפילת הצלבנים האורוות שכבה רדומה עד שנת 1996 כאשר הווקף, האמון האיסלאמי ששולט בהר הבית, הפך אותו למסגד תת-קרקעי מאסיבי.

אורוות שלמה | אוסף מוריה
אורוות שלמה

הביקור באזור הר הבית מהווה ניגוד אמיתי לביקור בעיר העתיקה הסואנת של ירושלים. כיום האזור הוא המרחב הציבורי הגדול ביותר במזרח ירושלים ומלבד התפילה, הוא מקום שבו ילדים באים לשחק ומבוגרים באים להירגע.

טיפים לביקור בהר הבית

מבקרים שאינם מוסלמים עשויים להיכנס להר הבית דרך העיר המעבר לשער המוגראבים ממוקם ליד הכותל המערבי. הרמפה מובילה את המבקרים לשער המוגרבים ומשם להר הבית.

שימו לב לדברים הבאים:

  • מכיוון שהתורים לעיתים קרובות ארוכים מאוד, במיוחד בעונת השיא ובחגים, מומלץ להגיע מוקדם ולהיות מוכנים לחכות.
  • תזדקקו לתעודה מזהה בכדי להיכנס להר הבית.
  • אל תביאו נשק או משהו שנראה כמו נשק.
  • יש להתלבש בצניעות מאחר והר הבית הוא אתר קדוש. גברים במכנסיים ארוכים מתחת לברך נשים מכנסיים ארוכים או חצאית.
  • אסור להכניס חפצי תפילה.
  • אסור לצלם מאבטחים.
ביקור בהר הבית 1
המעבר לשער המוגראבים

מתי לבקר בהר הבית?

שעות אורחים (שני-חמישי):

  • חורף: 7:00 - 10:30 בבוקר ו 12:30 - 13:30
  • קיץ: 7:30 בבוקר - 11:00 בבוקר ו 13:30 - 14:30.
  • האתר סגור למבקרים בימי שישי ושבת.

הערה: מסיבות בטיחותיות, האתר יכול להסגר למבקרים ללא כל התראה מוקדמת.

תיהנו מביקורכם וספרו לנו איך היה!