ביקור בהר הבית

הר הבית הוא אחד האתרים הקדושים בעולם ואף ביקור בירושלים לא יהיה שלם מבלי לראותו. אמנם הכניסה חופשית, אך שעות הביקור מוגבלות, ולעתים קרובות יש סדרים ארוכים, אז תכננו מראש!

מה כדאי לראות בהר הבית?

שטח הר הבית מתפרש על פני 140 דונם כשכיפת הסלע ממוקמת בערך במרכזו. כיפת הסלע, או המכונה בערבית 'קובבת אל-צחרה', נבנתה על ידי הח'ליף האומיי עבד אל-מאליק בן מארוואן בסוף המאה ה -7 לספירה. על פי האמונה המוסלמית, הנביא מוחמד, מייסד האיסלאם, עלה לשמים מאתר זה. מנקודת מבט אדריכלית כיפת הסלע מדגמנת את הרוטונדה של הקבר. אך בניגוד לקבר הקדוש שיש בו פנים חשוכים, כיפת הסלע מעוטרת בתבניות בהירות של פסיפסים ובפסוקים מעוטרים מהקוראן.

כיפת הסלע | אוסף מוריה
כיפת הסלע

על פי האמונה המוסלמית, קדושתו של הר הבית מגיעה מהנביא מוחמד, מייסד דת האיסלאם, שעלה לשמיים על סוסו מאבן היסוד הנמצאת במרכז כיפת הסלע. כיפת הסלע נבנתה במקום שבו נמצא בעבר המקדש הרומאי לאל יופיטר קפיטולינוס. המקדש הרומאי נבנה על חורבותיו של בית המקדש השני. בית המקדש היהודי נבנה במקום כי על פי האמונה היהודית מאבן היסוד נוסד העולם, נוצר האדם הראשון ועליה נערכה עקדת יצחק.

כיום רק מוסלמים יכולים להיכנס למסגד כיפת הסלע ולהתפלל בו. מבקרים במקום יכולים להתרשם מהמבנה היפיפה מבחוץ. <br><br> ארכיטקטורת המבנה<br><br> המבנה המפואר נחשב ליצירת אדריכלות חשובה. הוא המבנה המוסלמי העתיק ביותר בעולם, שנותר בשלמותו מאז בנייתו ב- 691 לספירה. <br><br> המבנה משלב שתי צורות: עיגול ומתומן, שניהם בעלי משמעות מיסטית. שמונת הקירות החיצונים יוצרים צורת מתומן והכיפה במרכז יוצרת עיגול. הכיפה ממוקמת מעל סלע אם הנחשבת לאבן היסוד. במבנה שפע קשתות ועמודים המקנים תחושת של חלל רחב וגדול. <br><br> קירות המבנה מקושטים בלוחות שיש בגוון כחול בחלק התחתון. החלק העליון של המבנה מקושט בלוחות קרמיקה ארמנית שנוצרה ע"י קדרים ארמניים שהובאו לירושלים לעזור בקישוט המבנה. הקדרים ומשפחותיהם נשארו בירושלים והיום ניתן לראות קדרות ארמנית בכל מקום בעיר העתיקה של ירושלים. כיפת המבנה עשויה אלומיניום מצופה 150 ק"ג זהב. <br><br> הצבעים השולטים במבנה הם כחול וזהב, גם להם משמעות מיסטית. פנים המבנה מעוטר בחלונות ויטראז', בצורות גיאומטריות ופסוקים מהקוראן כי על פי דת האסלם אסור להשתמש בדמויות אדם כקישוט. <br><br>

בסמיכות נמצא מסגד אל-אקצה בעל כיפת הכסף, האתר השלישי בקדושתו באיסלאם. המוסלמים מאמינים כי הנביא מוחמד הועבר מהמסגד המפוחד במכה (העיר הקדושה ביותר באיסלאם) לאל-אקצה במהלך מסע לילה. על פי האמונה המוסלמית הנביא מוחמד ניהל את התפילות מול המסגד עד החודש ה- 17 לאחר הגירתו ממכה למדינה. אז הורה לו אללה להפנות את כיוון התפילה לאבן הקדושה - הכעבה שבמכה.

מסגד אל אקוזה | אוסף מוריה
מסגד אל - אקצה בעל כיפת הכסף

אטרקציה נוספת במתחם הם אורוות שלמה . השם ניתן על ידי הצלבנים שכבשו את הר הבית מהמוסלמים במאה ה -11 לספירה. הצלבנים הניחו שהחדרים הללו שימשו את המלך שלמה כאורוות. הצלבנים עצמם השתמשו בחלל כאורוות לסוסים.

למעשה, המבנה מתוארך לתקופתו של הורדוס מהמאה הראשונה לפני הספירה. הורדוס יצר את החלל במטרה להרחיב את שטח פסגת ההר על מנת לבנות מחדש את המקדש.

לאחר נפילת הצלבנים האזור ננטש ולא נעשה בו שימוש. בשנת 1996 החליט הווקף המוסלמי ששולט בהר הבית, להפוך אותו למסגד תת-קרקעי גדול.

אורוות שלמה | אוסף מוריה
האורוות של שלמה

ההליכה סביב הר הבית היא ניגוד אמיתי לעיר ירושלים הסואנת. כיום האזור הוא המרחב הציבורי הגדול ביותר במזרח ירושלים ומלבד התפילה, זה המקום אליו ילדים באים לשחק ומבוגרים באים להירגע.

טיפים לביקור בהר הבית

מבקרים שאינם מוסלמים יכולים להיכנס להר הבית דרך שער המוגרבים, רמפת עץ הממוקמת על יד הכותל המערבי. הרמפה מובילה את המבקרים לשער המוגרבים ומשם להר הבית.

שימו לב לדברים הבאים:

  • מכיוון שהתורים לעיתים קרובות ארוכים מאוד, במיוחד בעונת השיא ובחגים, מומלץ להגיע מוקדם ולהיות מוכנים לחכות.
  • יש להביא תעודה מזהה.
  • אל תביאו נשק או משהו שנראה כמו נשק.
  • להתלבש בצניעות. הר הבית הוא אתר קדוש. גברים נדרשים ללבוש מכנסיים ארוכים מתחת לברך או לכסות עם צעיף. נשים חייבות לכסות את כתפיהן וצריכות ללבוש מכנסיים ארוכים או חצאית ארוכה (הן אינן מחויבות לכסות את שיערן). אם גיליתם יתכן שתגשו אליכם גברת מקומית ותבקשו לקנות צעיף.
  • אסור להכניס חפצי תפילה.
  • אסור לצלם מאבטחים.
ביקור בהר הבית 1
המעבר בשער המוגראבים

מתי לבקר בהר הבית?

שעות הביקור (שני-חמישי):

  • חורף: 7:00 - 10:30 בבוקר ו 12:30 - 13:30
  • קיץ: 7:30 בבוקר - 11:00 בבוקר ו 13:30 - 14:30.
  • האתר סגור למבקרים בימי שישי ושבת.

הערה: מסיבות אבטחה ניתן לסגור את האתר למבקרים ללא כל התראה מוקדמת.

תיהנו מביקורכם וספרו לנו איך היה!