שיקום בית הכנסת תפארת ישראל

בית הכנסת "תפארת ישראל" בית הכנסת שנמצא ברובע היהודי בירושלים נמצא בימים אלה בשיפוצים. בית הכנסת שנהרס במלחמת העצמאות של ישראל בשנת 1948 עובר שיפוץ ושיחזור המיועד להחזיר את תפארתו המקורית.

בית הכנסת תפארת ישראל, שבנייתו הושלמה בשנת 1872, היה אחד המבנים הבולטים בעיר העתיקה של ירושלים. כיפתו התנוססה הרבה מעבר למבנים אחרים בעיר.

מבט על של העיר העתיקה בירושלים בראשית המאה העשרים. בית הכנסת תפארת ישראל מסומן על ידי החץ האדום. צילום באדיבות זולטן קלוגר.

חסידיו של הרב ישראל פרידמן מרוז'ין הם אלה שבנו את בית הכנסת "תפארת ישראל". בית הכנסת שימש מרכז לחסידות בעיר העתיקה. שמו הנוסף של בית הכנסת היה בית הכנסת ניסן בק, על שם המייסד המשותף ניסן בק.

רבה של רוז'ין אמר על בית הכנסת תפארת ישראל בירושלים, כי בזמן שבית המקדש היה קיים, עלו תפילות עם ישראל ממנו לגן עדן, אולם כעת, שעם ישראל מפוזר בתפוצות, עולות התפילות עם ישראל מבית הכנסת "תפארת ישראל".

בית הכנסת תפארת ישראל כשמו כן היה בית כנסת מפואר. החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים בע"מ (JQDC) האחראית על עבודות השיפוץ והשיחזור של בית הכנסת. השאיפה היא לשקם את המבנה בהתאם למבנה המקורי של בית הכנסת. בית הכנסת "תפארת ישראל" נודע בעיטוריו המפוארים. הבימה שהיתה המקושטת בשבכת ברזל מעוטרת תשוחזר גם היא. גובה מבנה בית הכנסת יעמוד על 25 מטר ויכלול 275 מ"ר של שטח בנוי.

מראה פנים בית הכנסת ושל הבימה המוגבהת עם שבכת הברזל מקושטות, גלויה מתחילת 1900 לערך. תצלום באדיבות ויקימדיה.

מתחת לבית הכנסת יבנו שלוש קומות תת קרקעיות. בקומה הראשונה יוצגו ממצאים ארכאולוגיים ומקוואות שהתגלו באתר בזמן החפירות לשיחזור בית הכנסת. הקומה השנייה תשמש לצרכים טכניים ובקומה השלישית יבנה אולם כנסים.

היסטוריה קצרה של בית הכנסת תפארת ישראל

בית הכנסת תפארת ישראל נבנה על אדמות שנרכשו לראשונה על ידי חסידי רוז'ינר בשנת 1843 הצאר ניקולאי הראשון תיכנן גם הוא לרכוש את אותה חלקת האדמה, על מנת לבנות בה מנזר או כנסיה, אך החסידים הצליחו לרכוש אותה ימים ספורים לפניו.

בניית בית הכנסת עצמו נמשכה שנים רבות. במשך שנים גייסו החסידים כסף להקמת המבנה, והבנייה התעכבה עוד יותר עקב גורמים מוסלמים.

סכום כסף נכבד לבניית בית הכנסת נתרם על ידי השליט הגרמני פרנץ יוזף. עם תרומה זו הצליחו לבסוף החסידים לסיים את הבנייה.
מסופר כי שהשליט הגרמני פרנץ יוזף ביקר בירושלים, בדרכו לחנוכת תעלת סואץ, כשראה את מבנה בית הכנסת ללא הגג. הוא שאל מדוע אין לבית הכנסת גג. ענה לו הרב בק "בית הכנסת הסיר את כובעו לכבוד הוד מלכותך!". לאחר מכן תרם פרנץ יוזף את הכספים שנדרשו להשלמת הכיפה שנקראה אח"כ, בפי באי בית הכנסת, "הכיפה של פרנץ יוזף".

במהלך מלחמת העצמאות, שימש בית הכנסת עמדה צבאית בה השתמשו הכוחות הישראלים. גובהו ומיקומו האסטרטגי היווה יתרון בקרבות נגד הצבא הירדני. בית הכנסת נהרס לחלוטין על ידי הלגיון הערבי הירדני במהלך 'הקרב על ירושלים' בתאריך ה- 21 במאי 1948.

בשנת 2012 אישרה עיריית ירושלים את בנייתו מחדש של בית הכנסת וב- 27 למאי, 2014 הונחה אבן הפינה לשיפוץ.

שיחזור בית הכנסת "תפארת ישראל" יחד עם בית הכנסת החורבה, שכבר שוחזר, יחזירו לרובע היהודי את תפארתו.