פרויקט מעלית הכותל המערבי

הכותל המערבי בירושלים, שריד מבית המקדש השני, הוא מקום התפילה הקדוש ביותר לעם היהודי. במשך מאות שנים יהודים פנו בזמן התפילה למזרח לירושלים והשתוקקו להתפלל בבית המקדש או לפחות בשרידו.

הגישה לכותל המערבי מהרובע היהודי כיום, דורשת הליכה והירידה בכ- 140 מדרגות. ממשלת ישראל פועלת על מנת להנגיש את הכותל המערבי לכולם. בתכנית בניית מעלית ומעבר תת קרקעי לכותל. התוכנית כוללת הקמת פיר מעלית בגובה 14 מטר, שיחובר למנהרת הולכי רגל באורך 33 מטר. היציאה מהמנהרה תוביל למחסום האבטחה של הכותל המערבי. המעלית והמסדרון התת קרקעי יובילו מרחוב "משגב לדך" ברובע היהודי היישר אל הכותל. מדינת ישראל השקיעה בפרוייקט 108 מיליון דולר.

הקמתה של המעלית תאפשר את הגישה לכותל המערבי לקשישים ונכים, ותאפשר גישה נוחה ביתר קלות ובטיחות. יואב גלנט, שר השיכון והבינוי בשנת 2017 שהציע את הפרויקט, אמר "ערכים יהודיים מתחילים בכותל המערבי - לב העם היהודי. בתקופה שבה ישנם המנסים לערער את הקשר של הכותל המערבי לעם היהודי כמו גם את הריבונות הישראלית, עמיתי ואני גאים להוביל את תהליך חיזוק הנוכחות של היהודים במקום קדוש זה, כולל הנגשת המקום הקדוש לקשישים ולנכים." ערכים יהודיים מתחילים בכותל המערבי - לב העם היהודי. בתקופה שישנם כאלה שמנסים לערער את הקשר של הכותל המערבי לעם היהודי כמו גם את הריבונות הישראלית, עמיתי ואני גאים להוביל את תהליך חיזוק הנוכחות של כל היהודים במקום קדוש זה, כולל קבלת הוראות לקשישים ולנכים. "

מעלית לכותל
באדיבות: החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים בע"מ

פרויקט המעלית החל לפני קצת יותר משנתיים בשנת 2017. עם תחילת החפירה, גילו הארכיאולוגים אמת מים קדומה שהובילה מים לבית המקדש, מרכיב חשוב בהיטהרות הכהנים והמתפללים. מקור המים שזרמו באמה הוא באל ארוב 21 ק"מ מירושלים. אמת המים נבנתה לפני 13 שנה על מנת לספק מים לעיר ירושלים.

אמת מים למקדש הקדוש
אמת מים שנתגלתה בחפירות שהעבירה מים למקדש. באדיבות: החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים בע"מ

ההערכה היא כי המעלית תושלם עד שנת 2023. לכל הדעות מדובר בציון דרך שתקרב את הכותל המערבי לכל מי שרוצים לבקר בו.