פרויקט מעלית הכותל המערבי

הכותל המערבי בירושלים, שריד מבית המקדש השני, הוא מקום התפילה הקדוש ביותר לעם היהודי. במשך מאות שנים יהודים פנו בזמן התפילה למזרח, לירושלים והשתוקקו להתפלל בבית המקדש או לפחות בקרבת שרידים מבית המקדש.

כדי להגיע לכותל המערבי היום מהרובע היהודי נדרשת מעט הליכה והורדה של כ -140 מדרגות. על מנת להנגיש את הכותל לכלל, ממשלת ישראל השקיעה במבצע של 14 מיליון דולר לבניית מעלית ומעבר תת קרקעי שיוביל מרחוב "משגב לדך" ברובע היהודי ישירות אל הכותל. התוכנית כוללת הקמת פיר מעליות בן 33 מטר אשר יתחבר למנהרת הולכי רגל בגודל 108 מטר. יציאת המנהרה תוביל למחסום האבטחה של הכותל המערבי.

המעלית מבטיחה להגדיל באופן דרמטי את הגישה לכותל המערבי ולאפשר לקשישים ונכים להגיע לאתר הקדוש ביתר קלות ובבטחה. יואב גלנט, שר השיכון והבינוי בשנת 2017 שהציע את הפרויקט, אמר "עמיתי ואני גאים להוביל את תהליך חיזוק הנוכחות של היהודים במקום קדוש זה, כולל הנגשת המקום הקדוש לקשישים ולנכים."".

מעלית לכותל
באדיבות: החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים בע"מ

הפרויקט החל לפני קצת יותר משנתיים בשנת 2017. עם תחילת החפירה גילו ארכיאולוגים אמת מים קדומה שהובילה מים לבית המקדש הקדוש. מקור האמה נמצא במרחק של 21 ק"מ (13 מייל) באל-ארוב. היא נבנתה לפני 2000 שנה במפעל הנדסי משמעותי שסיפק מים לירושלים.

אמת מים למקדש הקדוש
אמת מים שנתגלתה בחפירות שהעבירה מים למקדש. באדיבות: החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים בע"מ

ההערכה היא כי המעלית תושלם עד שנת 2023. לכל הדעות, מדובר באבן דרך מרשימה שתקרב את הכותל לכל מי שרוצה לבקר בה.