החוויה המרגשת של מוריה - תערוכת מוריה

הר המוריה אוסף מוריה | הר הבית אבי תביסל תערוכת מוריה | חפצים היסטוריים ניסיון מוריה | מוריה סטון

החוויה המרגשת של מוריה - תערוכת מוריה

ברוכים הבאים ל- IDC ולחוויית המוריה שלנו. הסיור שלנו מספר סיפור ייחודי, המשלב את ההיסטוריה של העם היהודי ושל העולם, עם ההזדמנות המדהימה שעבד על ידי אבי תביסל, מייסד המרכז הבינתחומי הרצליה ויוצר אוסף מוריה תכשיטי אבן בירושלים.

אבן מוריה: פרויקט ניפוי עמק צורים (2004 - היום) - הר הבית

הסיפור מאחורי תערוכת מוריה מתחיל ב 1999 כאשר חפירה בלתי חוקית של הר הבית בהר המוריה גרמה לעשרות מטענים של האדמה הקדושה ביותר על פני האדמה להיות מושלכים כמו פסולת. כפי שאתה ודאי יודע, בגלל המשמעות ההיסטורית של ישראל, לא מותרות חפירות ללא רשות ופיקוח של רשות העתיקות; החפירה נערכה ללא אישור או פיקוח.

מוריה סטון, ממצאים היסטוריים
אבן מוריה, ממצאים היסטוריים, פרויקט סינון

אבי טביסל, מייסד המרכז הבינתחומי (מרכז היהלומים הישראלי), איש האמונה והדור השביעי הירושלמי, צורף יהלומים מזה 7 שנה, בעקבות אביו, היה מעורב בפרויקט שזכה לכינוי עמק צורים. פרויקט הנפה, מאמץ לנפות את הפסולת הזו לחפצים היסטוריים. הוא לא יכול היה לשאת את המחשבה להשאיר את האבנים מהר הבית בערמת הריסות בעמק והיה לו חזון: הוא ישתמש באבני המוריה האלה כקנבס שלו. באמצעות האמנות שלו הוא היה מספר מחדש את סיפורי הבריאה, אֱמוּנָה, ההיסטוריה והכמיהה שמגלמים בהר המוריה, שממנו הוסרו האבנים.

באמצעות כלי חרות בלבד, זהב, יהלומים ואבני חן, יצרו טביסל ועובדיו המיומנים יצירות אמנות יפות - כולל פסלים, תכשיטים, אמנות טקסית ופריטי ביטוי ויופי אחרים לחגוג את כדור הארץ הקדוש הזה, כפי שלא היה מעולם.

כל האבן בתערוכה זו מהר הבית, אתר הר המוריה. תערוכת מוריה היא היחידה מסוגה בעולם.

אוסף מוריה, תערוכת מוריה של חפצים היסטוריים
אוסף מוריה, תערוכת מוריה של חפצים היסטוריים

בראשית: שבעה ימים של יצירה

נתחיל בתחילת ספר בראשית, הספר הראשון של הברית הישנה, ​​המכונה גם את התורה. כאן יש לנו אבן מוריה חרותה יפה המתארת ​​את הסיפור של ימי 7 של הבריאה ... כלומר, 6 ימים שבהם אלוהים ברא את העולם על 7th יום, הוא נח.

בחלון הראשון שלנו אנו רואים תחריט על אבן מוריה:

יום יצירה 1 (Genesis 1: 1-5)

אלוהים ברא את השמים ואת הארץ ואת המים. לאחר מכן הוא הפריד את האור מהחושך וקרא את "יום" האור והלילה החשוך. הוא עבד מערבים עד בוקר.

יום יצירה 2 (Genesis 1: 6-8)

אלוהים ברא את השמים כמחסום בין מים על פני השטח לבין האווירה.

 יום יצירה 3 (Genesis 1: 9-13)

אלוהים ברא ארץ יבשה מעל המים וקרא לה "הים". לאחר מכן הוא יצר חיים צמחיים מסוגים רבים מחדש הזרעים עצמו מתמשכת על ידי כדור הארץ.

מוריה אוסף תכשיטים היסטוריים
מוריה אוסף תכשיטים היסטוריים

יום יצירה 4 (Genesis 1: 14-19)

אלוהים ברא את כל הכוכבים ואת גופים שמימיים. שניים מהם נעשים ביחס לאדמה: השמש כמקור העיקרי של האור והירח, להבדיל מיום ליום.

יום יצירה 5 (Genesis 1: 20-23)

אלוהים ברא את החיים שחיים במים ציפורים בשמים, שכולם מסוגלים לשכפל את עצמם.

חפצים היסטוריים של אוסף מוריה בתכשיטים
חפצים היסטוריים של אוסף מוריה בתכשיטים

יום יצירה 6 (Genesis 1: 24-31)

אלוהים ברא את כל היצורים החיים על היבשה, כולל כל בעלי החיים בארץ ובני אדם. גבר ואישה נעשים בצלם אלוהים והם מיוחדים מעל כל יצורים אחרים.

יום יצירה 7 (Genesis 2: 1-3)

ב- 7th יום, אלוהים נחה לאחר הבריאה הושלמה. שמירה על השבת, יום מנוחה, יהפוך מאוחר יותר לתכונה ייחודית של העם היהודי (שמות 20: 8-11).

אוסף מוריה, תערוכת מוריה של חפצים היסטוריים
אוסף מוריה, תערוכת מוריה של חפצים היסטוריים

אנחנו עומדים לראות את הדרמות שיתרחשו בהר המוריה בחלונות הבאים, אז זכרו שזה המקום של קרן היסוד - היסוד שעליו ברא אלוהים את העולם.

לידה של אמונה: סיפורי האבות והאמהות

כולנו מכירים סיפורים על התנ"ך שעבר מדור לדור במשך אלפי שנים. מאחד הסיפורים הידועים ביותר, אנו רואים כאן מגולף במיומנות באבן מוריה את עקדת יצחק, אשר, על פי התנ"ך התרחש על הר המוריה. זה חתיכת יצירות אמנות, כמו חפצים היסטוריים אחרים כאן, צריך להיות במוזיאון, כפי שהוא מקורי בכל הרמות - חקוק ממש על ארץ הקודש.

תערוכת מוריה, חפצי קודש היסטוריים של אוסף מוריה
תערוכת מוריה, חפץ היסטורי משובץ באוסף מוריה

כאן אנו רואים אברהם ברא את הרעיון של אלוהים אחד בזמן שאנשים היו פגאנים והאמינו באלים מרובים. באותו זמן, אנשים אפילו הקריב את הילד הראשון שלהם לאלים שלהם. אלוהים בחן אותו. אברהם היה 100 כאשר יצחק נולד. כאשר בנו היה 37, אלוהים ביקש ממנו להקריב את בנו היחיד ולקחת אותו "למקום שאני [אלוהים] יראה לך", אשר העם ידע כמו "הר המוריה". אברהם קשר את בנו והיה מוכן לעשות כמו שאלוהים שאל, כאשר מלאך, שליח של אלוהים, בא ואמר, "עשית כפי שאלוהים שאל, אבל אתה לא צריך להקריב את הבן שלך". אברהם מצא איל בין השיחים ונאמר לו להקריב אותו במקום. מבחן זה לאמונתו של אברהם היה אבן דרך בהתפתחות המונותיאיזם - האמונה באל אחד.

הוא האמין כי הפרק המפורסם של הקורבן של יצחק התרחש דווקא על אבן היסוד, שבו מקדשים של ירושלים ייבנה מאות שנים מאוחר יותר, ב 10th המאה לפנה"ס.

ניסיון מוריה
חוויית מוריה, אוסף מוריה של חפצים היסטוריים - אבן מהר הבית

אחרי אברהם ויצחק בא יעקב, נכדו של אברהם. יעקב ברח מעשיו, אחיו, ורץ למקום בית אל. הוא נשכב לנוח עם אבן ככר שלו וחלם כי המלאכים היו עולים ויורדים, והוא אמר "זה המקום שאלוהים כינה בית אל," בית האלוהים. תרחיש זה הוא ככל הנראה קרה על הר המוריה. הסולם בחלום מקשר את האדמה לשמים. יש אומרים שזה אנלוגיה להר סיני, שם משה עולה לקבל את החוקים של האנושות מאלוהים.

אנו רואים גם את קבר רחל של האם. רחל היתה אשתו השנייה והחביבה של יעקב; כדי להרוויח את ידה הנישואין, הוא עבד 14 שנים עבור אבא שלו חותן לבן! אחרי שנות ה- XNXX הראשונות, לבן הערים עליו להתחתן עם לאה, אחותה הגדולה של רחל, והוא נדרש לעבוד עוד XNXX שנים כדי להרוויח סוף סוף את רחל האהובה שלו. היא אמו של יוסף, שהפך להיות יעקב האהוב ביותר של הבנים 7, שאחריו שבטי 7 של ישראל ייקרא.

תערוכת מוריה של חפצים היסטוריים דרך אוסף מוריה
תערוכת מוריה של חפצים היסטוריים דרך אוסף מוריה

לאחר שנולד יוסף, החליט יעקב לחזור למשפחתו בארץ כנען. לבן רדף אחריהם והאשים אותם בגניבת אליליו. למעשה, רחל, שאימצה את האמונה באל אחד, לקחה את האלילים של אביה והסתירה אותם בכרית המושב של הגמל שלה. יעקב שלא ידע על מעשי אשתו אמר: "עם מי שתמצא את האלים שלך הוא לא יחיה." (בראשית 31:32) זמן קצר לאחר מכן, רחל נפטרה וילדה את בנימין בדרך לכנען ... ועד היום, יהודים, נוצרים ומוסלמים מבקרים בקבר רחל ליד אפרת.

לפני שנים רכש אברהם מערת קבורה משפחתית, שנקראה מערת המכפלה או "מראת המכפלה" בלב חברון. התנ"ך מקפיד כי הוא רכש את המערה ואת השדה הסמוך עם כסף של אפרון החתי. אברהם ושרה, יצחק ורבקה, ויעקב ולאה קבורים במערה זו, שהיא נערצת ומופתעת על ידי יהודים ומוסלמים. רק רחל לא נקברה במערה המשפחתית.

תערוכת מוריה - ממצאים היסטוריים לתכשיטי אבן מוריה
תערוכת מוריה - חפצים היסטוריים לתכשיטי אבן מוריה

קודש הקודשים: בית ראשון (950 לפנה"ס -586 לפנה"ס) - בית שני (516 לפנה"ס -70 לסה"נ)

ספר שמות מספר כי יותר מ 3000 שנים, משה הוביל את היהודים ממצרים, לאחר נדודים במדבר במשך XNXX שנים לפני שהגיע לארץ המובטחת, ארץ ישראל.

כפי שאתם יודעים, בעוד במדבר, היהודים קיבלו את החוקים מאלוהים בהר סיני. כדי להגן על עשרת הדברות שנחרטו אבן, הם בנו משכן, אשר הם עברו ממקום למקום. כשנכנסו לבסוף ארץ הקודש והגיעו לירושלים, הם נצטוו לבנות משכן קבוע (משכן - משכן). בשנת 957 לפני הספירה, לפני 3000 שנה, בנה שלמה המלך בית קבע לתורה שהתקבל בהר סיני. זה היה בית המקדש הראשון שנבנה על הר המוריה. ישראל נכבשה קצת יותר מ- 235 שנים מאוחר יותר [720 לפנה"ס] על ידי הבבלים ששלחו את היהודים לגלות בבבל ובית המקדש חרב בשנת 586 לפנה"ס, לאחר שעמד במשך כ -400 שנה.

אוסף מוריה, תערוכת מוריה, חפצים היסטוריים
אוסף מוריה, תערוכת מוריה, חפצים היסטוריים

כאשר נפלה בבל, הקיסר הפרסי כורש הגדול אפשר ליהודים לחזור לארץ ישראל ב- 538 לפנה"ס, ולבנות מחדש את בית המקדש שלהם. בהכירו את חשיבותו, עיטרו אותו המלך הורדוס, והקדישו מחדש את המבנה החדש המפואר בערך ב- 20 לפנה"ס. זה היה אחד המבנים היפים ביותר שנבנו עד אז ברומא וזה היה בהחלט הבניין היפה ביותר בחלק הזה של העולם. הרצפה היתה הפסיפס הכי משוכלל, יוצא דופן. הם הביאו אבנים מכל רחבי העולם, כולל אבן אדומה אקזוטית. צורת השיש שימשה למבנה. רק XNXX שנים מאוחר יותר, במהלך המרד היהודי הגדול נגד הרומאים, הגנרל הרומי טיטוס, שהפך מאוחר יותר לקיסר, הרס את בית המקדש וגלה את היהודים - רבים לעבדות ברומא. בסך הכל, בית המקדש השני עמד כמעט 90 שנים והושמד שוב.

הרומאים לקחו את כל החפצים הטקסיים מבית המקדש מירושלים לרומא: חצוצרות הכסף, חנוכיית הזהב, ואת זהב, כסף ברונזה מגשים עבור הקורבנות. כיום, אלה משמשים הוכחה למה שהיה קיים בבית המקדש של ירושלים.

הברית החדשה: ויה דולורוזה - מן הר הבית לגבעת הגולגולת

ישוע בא לירושלים כדי לחגוג את ליל הסדר, וכמו אלפי יהודים בזמנו, להשתתף בעלייה לרגל, שעומדת להתרחש בחמישה עשר פעמים בשנה בחגים היהודיים של חג הפסח, סוכות וחג השבועות.

אוסף מוריה, ממצאים היסטוריים לתכשיטים נוצריים מירושלים
אוסף מוריה, ממצאים היסטוריים לתכשיטים נוצריים מירושלים

ויה דולורוזה, עם תחנות 14 שלה מסומנות בתוך העיר העתיקה מוקפת חומה, הוא הנתיב שישוע הלך, נושאת את הצלב, מן האתר של המשפט שלו במצודת אנטוניה, ליד הר הבית, המוביל הצליבה שלו על גבעת הגולגולת, האתר שבו נבנתה כנסיית הקבר מאה שנים לאחר מכן.

אז זה היה רק ​​על XNXX שנים אחרי ישוע כי ירושלים נכבשה ואת בית המקדש נהרס. הנצרות הלכה ונפרדה בהדרגה מן היהדות. הוא התפשט ברחבי האימפריה הרומית, הסתיים פגאניזם חובק נצרות ב 325 לספירה. רומא הפכה לרכזת להפיץ את תורתו של ישוע.

מאוחר יותר ב 1099, הצלבנים, בשם הנצרות, כבשו את ירושלים, על מנת לשחרר את האתרים הקדושים שלה 450 שנים של שלטון מוסלמי.

הרס לתחייה: הגולה והחזרה לירושלים

התצוגה הבאה שלנו מתחילה עם קשת טיטוס, שנבנתה לכבוד טיטוס על כיבוש ירושלים במלחמת היהודים-הרומן ב- 70-71 CE. תחריטים המתארים את הרומאים נושאים שלל שנגנב מבית המקדש השני, כולל המנורה, חצוצרות כסף, ואולי את הקשת של האמנה. קשת זו הפכה לסמל של הפזורה היהודית.

אוסף מנורה מוריה - תערוכת מוריה
אוסף ספירים ויהלומים אוסף מנורה של מוריה - תערוכת מוריה

בסוף שנות ה- XNXX, בעקבות פוגרומים ואנטישמיות בגולה, החלו היהודים לחזור לארץ הקודש כדי "לבנות ולהיבנות" כחלוצים. בעקבות ההצבעה ההיסטורית של האו"ם בנובמבר, 1800, הכירה 29 בקיומה של מדינת ישראל כמדינה עצמאית, בחודש מאי 1947, 15, הכריזה ישראל על מדינה עם ירושלים כבירתה. גלי העלייה יגיעו מאירופה לאחר מלחמת העולם השנייה והשואה, ולאחר מכן ממדינות ערב במזרח התיכון ובצפון אפריקה. החזרה המדהימה הזו של העם היהודי לארץ הקודש ולירושלים לאחר כמעט שנות גלות של 1948 בגלות היתה התשובה לתפילות הדורות.

תערוכת מוריה - אוסף מוריה תליון אבן ירושלמי
תערוכת מוריה - אוסף מוריה תליון אבן ירושלמי

מי שגר כאן לא יכול לשכוח מה קרה 1967; ירושלים המערבית היתה הגבול עם ירדן, ששלט על מזרח ירושלים. ב- 1967, במלחמת ששת הימים, הצטרפו הירדנים לצבאות מצרים וסוריה והמלחמה. כתוצאה מכך ... בתוך 2 ימים שיחררה ישראל את ירושלים המזרחית, כולל את העיר העתיקה, את כל יהודה ושומרון עד נהר הירדן. אז שמע העם ישראל את המלים החשובות ביותר שאנו יכולים לדמיין, ומביא את העם היהודי מכל העולם לדמעות: "הר הבית בידינו". עם שיקום העיר הקדושה המאוחדת הוכרזה ירושלים הון נצחי ומאוחד.

אוסף מוריה של חפצים היסטוריים: סמלים גדולים של ירושלים

כאן ב תכשיטי מוריה ויודאיקה, אנו משוכפלים באבן מוריה כמה מהסמלים הבולטים ביותר של ירושלים וסביבותיה: מגדל דוד, הכותל המערבי, בית שני, העיר העתיקה בירושלים, כיפת הסלע ותחנת הרוח מונטיפיורי.

תערוכת מוריה - בית מזוזה מאוסף מוריה
תערוכת מוריה - אוסף מזוזות תכשיטים של מוריה

אנו רואים כאן גם סמלים של העם היהודי, כגון:

  • אריה יהודה (יהודה אריה יהודה), סמל שבט יהודה, הפך לסמל לאומי ותרבותי של העם היהודי וסמל ירושלים.
  • המנורה, מנורה קדושה עם שבעה ענפים (בניגוד לזו ששימשה בחג החנוכה). התנ"ך מתאר כיצד בעל המלאכה בצלאל עשה חנוכיה של זהב טהור להשתמש במקדש בבית המקדש בירושלים (שמות 37: 17-24). היום הוא הסמל הרשמי של מדינת ישראל.
  • סדרת חמסה, קמיע למזל טוב, יש שורשיה בתרבויות עתיקות רבות באזור זה.
מוריה אבן חמסה יצירת מופת עם יהלומים - תערוכת מוריה
יצירת מופת חמסה מאבן מוריה עם יהלומים - תערוכת מוריה

לכל אחד מהפריטים בעבודת יד יש תעודת מקוריות, המתעדת כי הזהב והיהלומים משובצים באבן מוריה מהר הבית. פריטים אלה, כמו אלה בחלונות האחרים, מיוצרים במהדורות מצומצמות כדי להבטיח שהם מתנות מיוחדות מאוד, אותנטיות מארץ הקודש. לא תראה את היצירות האלה בשום מקום אחר.

שבעה מינים: ארץ חלב ודבש

אלוהים הבטיח והביא ארץ טובה, שבה חיטה, שעורה, ענבים, תאנים, רימונים, זיתים (שמן ופירות), ותאריכים (פרי ודבש) נמצאים בשפע. (דברים 8: 8-9). ההתייחסות לחלב היא כנראה חלב מעזים ודבש סביר מן התאריכים ... מה שאנו מכנים "סילאן".

בתנ"ך, (במדבר 13), אלוהים אומר למשה לשלוח מרגל אחד מכל אחד השבטים 12 של ישראל לחקור את הארץ המובטחת לברר: מי גר שם? האם הקרקע טובה או רעה? האם האדמה עשירה או ענייה? להחזיר כמה פירות מן הארץ!

תערוכת מוריה - תליון ארץ ישראל בזהב עם אבן מוריה ויהלומים
תערוכת מוריה - תליון ארץ ישראל בזהב עם אבן מוריה ויהלומים

אז, כאשר המרגלים עברו את עמק אשכול, הם חתכו אשכול ענבים ונשאו אותו על מוט בין שניים מהם, כמו גם כמה רימונים תאנים. בעברית, אשכול ענבים נקרא "אשכול" בעברית, אחרי העמק שממנו נלקחו. במדינת ישראל המודרנית, סמל שני המרגלים הנושאים את הענבים הפך לסמל של ענף התיירות הישראלי.

כאן תוכלו לראות רישומים יפהפיים המייצגים את שבעת המינים, חרוטים באבן מוריה ומקושטים ביהלומים, זהב ואבני חן. כל אלה עיצובים מקוריים, שנוצרו על ידי אבי טוויסל והופקו במהדורה מוגבלת.

מוריה אוסף חפצים היסטוריים - מופת מופת עם זהב ואבני חן
אוסף מוריה חפצים היסטוריים - יצירת מופת תערוכת מוריה עם זהב ואבני חן

זה מסכם את חווית המוריה. אני מקווה שנהניתם מאמנות יוצאת דופן בתערוכת המוזיאון האיכותית הזאת, שהיא ההיסטוריה של הר המוריה, עם ישראל ותולדות ישראל חרותה באבן מוריה ומעוטרת בזהב וביהלומים.