חשיבותו של הר הבית

הר הבית - הר המוריה ותכשיטי מוריה

הר הבית קדוש למוסלמים ולנוצרים

סדרת הר הבית הר הבית קדוש ובעל משמעות דתית והיסטורית הן לאסלם והן לנצרות. <br> הר הבית נחשב למקום השלישי בקדושתו לאסלאם, לאחר הערים מכה ומדינה שנמצאות בסעודיה. הר הבית מכונה באיסלם 'הארם אל שריף' - המקדש האצילי. הר הבית הוא המקום שממנו, כך מאמינים המוסלמים, עלה הנביא מוחמד לשמים. במתחם נמצאים כיפת הסלע ומסגד אל-אקצא. <br>גם עבור הנוצרים, האתר הוא משמעותי. זהו המקום בו ביקר ישו וחגג את החגים היהודיים. כאן קרא ישו תיגר על הנהגת בית המקדש וביקר את השחיתות שפשתה בבית המקדש. הוא גם חזה בית המקדש ייהרס בסופו של דבר.

חשיבותו של בית המקדש ביהדות

בדת היהודית, הר הבית נחשב למקום הקדוש ביותר על פני כדור הארץ. נאמר בספר בראשית 2: 7, שאלוהים יצר את האדם מעפר שנלקח מפסגת הר קדוש זה שאנו קוראים לו הר המוריה.

(2 בראשית: 7) "ויצר יהוה אלהים את האדם מעפר האדמה והפיח את נשימת החיים בנחיריו, והאיש הפך להיות חי."

בבראשית כב, 22 הר המוריה הפך למקום בו אברהם גילה את מסירותו לה '. הוא לקח את בנו יצחק כדי להקריב על ההר הזה בו בסופו של דבר ייבנה בית המקדש. זהו גם המקום (בראשית כ"ח, יא) בו חלם יעקב בו מלאכי ה 'עולים ויורדים בסולמות, תוך שהוא מניח את ראשו על האבן האלוקית. אתר זה שוכן גם כ"קודש הקודשים ", שם עמד ארון הברית.

בניית בית המקדש ומלך המשיח

לפי מקורות רבנייםבית המקדש הראשון נבנה על הר המוריה בשנת 950 לפני הספירה לערך על ידי המלך שלמה. בית המקדש נהרס על 586 לפנה"ס על ידי נבוכדנצר - מלך בבל. <br>בית המקדש השני נבנה במאה השישית לפני הספירה ועמד כמעט 600 שנים לפני שנהרס והעם היהודי גלה מארצו. סית בית המקדש נהרס בשנת 70 לפנה"ס על ידי האימפריה הרומית. <br> מאז גלה העם היהודי מארצו ובית המקדש חרב, היהודים ממשיכים להתאבל על חורבן בית המקדש. לדברי הנביאים, בית המקדש השלישי ייבנה מחדש והשלום שוחזר לעולם.

פרויקט הצלת העפר מהר הבית

ב 1999-2000, נערך פרויקט בנייה בהר הבית. על פי חוק העתיקות הישראלי, אסור לבצע חפירות בהר הבית ללא פיקוח והשגחה של רשות העתיקות הישראלית. פרוייקט הבנייה פגע פגיעה קשה בשרידים הקדומים במקום, שנעשה על ידי טרקטורים וציוד כבד בו נעזרו בזמן הבנייה.<br> בניסיון להציל משהו מהאוצרות הארכיאולוגיים הטמונים בעפר שהוצא מהחפירות הללו, הקצתה רשות הגנים הלאומיים אתר בעמק צורים, מקום לשפיכת העפר שהוצא מהר הבית. הרשות הזמינה מתנדבים מכל רחבי העולם להשתתף בפרויקט הארכיאולוגי הייחודי של סינון הר הבית. לצורך כך הקימה מבנים ארעיים ומתקנים לעזרה בעבודת הסינון.

מר אבי טביסל, דור שביעי בירושלים, תכשיטן ישראלי מוביל, נטל חלק בפרויקט "סינון העפר מהר הבית" כתורם וכמתנדב.<br> בעודו בוחן את אבני ירושלים הקדומות שהוצאו מהר הבית, הוא הבין וספג את המשמעות הרוחנית הטבועה באבנים אלו. אבנים שהוצאו מהמקום הקדוש כל כך לעם היהודי. למרות שהן ניראות כמו כל אבן ירושלמית אחרת, אבנים אלו הן ייחודיות ואין שני להם.

אבן ירושלמית מהר הבית הופכת לתכשיטים

אבי טביסל רוצה להעביר את תחושת הקדושה העמוקה שמעורות בו אבנים אלו, ע"י יצירת אוסף תכשיטים מהאבנים, אוסף תכשיטים שנקרא, איך לא, אוסף תכשיטי מוריה.<br>השם שניתן לאוסף התכשיטים מייחד אותו. זהו לא סתם אוסף של תכשיטים שמיוצרים מאבני ירושלים, אלה אוסף תכשיטים שנוצרו מאבנים שנמצאו בפרוייקט סינון העפר של הר בית. השם משקף את מקום הימצאן של האבנים, מהר המוריה, המקום בו עמדו שני בתי המקדש. המקום המקודש ביותר לעם היהודי.

כל תכשיט באוסף תכשיטימוריה ירושלים מעביר מסר נלהב על ידי שילוב חומרים יקרים שקיימים מראשית ימינו, המייצגים את כוחה, ערךה וקדושתה של ירושלים. כל העיצובים של מוריה הם מהדורות מוגבלות ומלווים בתעודת האותנטיות הרשמית.

הר הבית - הר המוריה ותכשיטי מוריה