פרויקט סינון הר הבית. תקופת בית שני

פרויקט סינון הר הבית תקופת בית שני

פרויקט סינון הר הבית הוא אחד הפרויקטים הארכיאולוגיים החשובים ביותר בארץ ישראל של ימינו. ב 1999 סניף צפון של התנועה האסלאמית חריש באופן בלתי חוקי עם מכונות כבדות לתוך האדמה מתחת אל אקצה להפוך "אורוות שלמה"למסגד תת קרקעי עצום.

ללא פיקוח מדעי כלשהו, ​​הם דחפו 9,000 טונות של הלכלוך הכי רגיש ובעל ערך על פני כדור הארץ והושלכו ללא היסוס ליד משאיות 400 של כל זה כמו "זבל" בעמק קידרון.

Over the past 12 years, it has grown into a project of international significance – various religious communities including אֶוַנְגֶלִי, הביע אינטרסים גדולים באירוע זה. בעזרתם של מתנדבי 200,000 כמעט, התגלו חצי מיליון ממצאים חשובים מתקופת הבית הראשון והשני, הרומית המאוחרת, התקופה הביזנטית, הצלבנית, האסלאמית ומימי הביניים.

פרויקט סינון: הטכניקה החדשנית של סינון רטוב

ב- 2004 הועברה העפר היקר למחנה. מחנה זה הוקם בפארק הלאומי "עמק צורים", המשקיף על העיר העתיקה של ירושלים. הן אבנים והן ממצאים מצופים בבוץ, אבק ואפר. היה קשה להבחין בין השניים, והתוצאות היו מאכזבות. לאחר כישלונות רבים, פותחה מתודולוגיה חדשנית של סינון רטוב. לשם כך נבנתה חממה מיוחדת עם עשרות עמדות סינון עם צינורות.

החומר היה יבש הראשון מסודר לתוך דליים. אחר כך הובילו את ההריסות לחממה מיוחדת, ספוגה במים ורטובה על ידי מתנדבים באמצעות ברזי ספריי. המתנדבים בחנו את החומר שנשטף. ואת החפצים היו אז מיון לפי קטגוריות. כל מסך מסנן נבדק על ידי חבר צוות לפני שהשאריות הושלכו. בתוך זמן קצר נעשתה שיטת הנפה הרטובה על ידי אחרים בחפירות בירושלים.

הממצאים מתוך פרויקט הר הבית: בית שני

כל דלי של כדור הארץ שנבנו הכיל שברי חפצים עתיקים. הם מסודרים לשש קטגוריות עיקריות: כלי חרס, זכוכית, עצמות, אבני פסיפס (קוביות פסיפס), מתכת ואבנים מיוחדות. החפצים מתוארכים בעיקר מימי הבית הראשון ואילך (המאה XNXX לפנה"ס ועד היום), עם ממצאים ספורדיים מתקופות קדומות.

פונה אל תקופת בית שני (538 לפנה"ס - 70 לסה"נ), הממצאים מהפרויקט לסינון הר הבית מגיעים מכל שלבי ההיסטוריה של ימי הבית השני: מהתקופה הפרסית ועד התקופה הרומית. האדמה מכילה כמויות גדולות של אפר, ולרבים מהמצבים יש סימני שריפה, ככל הנראה מן ההתנגשות העצומה שסיימה את המרד היהודי הראשון נגד רומא. מאות אלפי ממצאים זוהו, מסודרים, מתוארכים, מקוטלגים ומתועדים לפרסום בדו"ח ארכיאולוגי מקיף.

האנשים המשפיעים ביותר על פרויקט הסינון

פרויקט "הר הבית" פעל תחת הנהגתם של מייסדים וארכיאולוגים ד"ר גבריאל ברקאי.

ד"ר גבריאל ברקאי הוא פרופסור באוניברסיטת בר-אילן וחתן פרס ישראל. הוא השתתף בחפירות רבות, כולל חפירותיו הגדולות של כתף הינום וצ'כי דבירא.

אחד המייסדים העיקריים בפרויקט הוא מר אבי תביסל.

מר אבי טביסל הוא תכשיטן ישראלי מפורסם ודור הזהב של ירושלים. במהלך פעילויות הפרויקט, הוא זיהה את הרוח השמימית הטבועה באבנים עתיקות אלה. ובאותו זמן היה לו רצון עז לחבר מחדש אנשים מכל העולם אל היופי הפנימי וערכי המוסר.

על ידי שילוב של אבנים עתיקות שנצלו על ידי פרויקט סינון הר הבית והכניסון לגאולה מיוחדת, היום כל אחד יכול לקחת איתם חלק מהיסטוריה מפוארת של ירושלים יחד עם אוסף מוריה זה.

Mr. Tavisal says, “The stones in Jerusalem can speak, as they tell the story of who we are, who was here before us and how they relate to us today. The stones of Jerusalem are not ordinary stones.  Every stone has a historical meaning and background. They might have been used in the Temple, in the streets of ancient Jerusalem, the same stones that probably our forefathers, Kings and prophets had walked on.”

פרויקט סינון הר הבית תקופת בית שני