תכשיטי מוריה
פיסת ירושלים משובצת בתכשיט

תכשיטי מוריה הסיפור שמאחורי התכשיט

סיפור אבן 3

הר הבית

הר הבית אתר ההיסטורי הקדוש ביותר ליותר ממחצית מאוכלוסיית העולם. להר הבית נקשרו אירועים מהותיים בהיסטוריה ובדת היהודית.

בתנ"ך, הספר הקדוש לעם היהודי, הר הבית הוא המקום בו ביקש אלוהים לבחון את אמונתו של אברהם. הוא ביקש ממנו להקריב את היקר לו מכל, את בנו בהר המוריה.

כעבור 1000 שנה ייסד דוד, המלך הראשון של ממלכת ישראל, את בירתו ירושלים. בנו, שלמה, בנה בהר המוריה את בית המקדש הראשון בשנת 950 לפנה"ס.

באותו מקום ממש נבנה שוב בית המקדש השני, ע"י המלך הורדוס. מקדש זה נהרס ע"י הרומאים בשנת 70 לספירה.


הר המוריה חשוב גם לנוצרים. על פי הדת הנוצרית אירעו אירועים חשובים במהלך חיי ישו הנוצרי בהר המוריה.

בדת האסלם שמור להר הבית מקום חשוב. זהו המקום, על פי האמונה, בו מוחמד עלה לשמיים.

סיפור אבן 4
סיפור אבן 5

עמק קדרון

<dir="rtl">נחל קידרון נמצא בסמוך להר הבית. בשנת 1999 נערכו בהר הבית חפירות בלתי חוקיות. העפר שהוצא מהר הבית בעשרות משאיות, נשפך בעמק נחל קדרון, שכאמור נמצא בסמוך להר הבית. <br><br> עקב קדושתו של הר הבית לא נערכות במקום חפירות ארכאולוגיות. במידה ונעשות חפירות, לצרכי תחזוקה או תיקונים, החפירות חייבות להיעשות ברשות ופיקוח רשות העתיקות הישראלית. <br><br> העפר שהוצא מהחפירות עורר עניין בסטודנט לארכאולוגיה בשם צחי דבירה. הוא ערך בדיקות של העפר, שהוצא מהר הבית ונשפך בקידרון. דבירה הבין כי ניתן למצוא בעפר ממצאים ארכאולוגיים שישפכו אור על הר הבית. <br><br> מכאן צמח הרעיון לסנן את העפר שהוצא מהר הבית ונשפך בנחל קידרון. סינון העפר יעשה בצורה שיטתית, הממצאים, ילמדו, יחקרו, יתועדו ויקוטלגו. זאת על מנת להציל כמה שיותר פיסות מידע חשובות מהמקום הקדוש.

צחי, סטודנט לארכיאולוגית באותה תקופה, נתקל בעפר שנשפך אל העמק ובחן את הפסולת. הוא הבין שהעפר זה יכול להכיל אוצר מידע על הר הבית. משמעות הממצאים הביאה אותם להקמת פרויקט להפניית אדמה שיטתית.

סיפור אבן 6

אוגוסטה ויקטוריה

'תצפית המסואוט' (ליד אוגוסטה ויקטוריה)

אבני ירושלים המשובצות באוסף תכשיטי מוריה מגיעות מפרוייקט סינון העפר של הר הבית. הפרוייקט שנועד להציל פריטים מהעפר שהוצא מהר הבית בחפירות הלא חוקיות.
ארכאולוגים לא יכולים לערוך חפירות בהר הבית באופן חופשי, ועל כן הממצאים שנמצאים באמצעות סינון העפר הם ייחודיים ומאפשרים לנו הצצה לעברו הרחוק של הר הבית.

הפרויייקט מנוהל ע"י הארכאולוג פרופסור גבריאל ברקאי וצחי דבירה, בחסות האקדמית של המכון לארכאולוגיה באוניברסיטת בר אילן. בפרוייקט משתתפים מתנדבים מכל העולם המודרכים ע"י ארכאולוגים מקצועיים.

אבי טביסל, איש שומר מצוות ובן לדור שביעי מירושלים, החליט, כששמע על הפרוייקט, להיות מעורב בו. עם הזמן הפך טביסל, לממן העיקרי של הפרוייקט.

העפר המנופה מכיל אדמה, ממצאים ושברי אבנים האופייניות לאזור ירושלים. מאבנים אלו נעשים התכשיטים שבקולקציית מוריה.

בכל יום מועברים דליים של שברי אבנים, שנופו מהעפר, ומועברים לסדנת העיצוב והייצור של קולקציית מוריה.

סיפור אבן 7

החנות שלנו

קולקציית תכשיטי מוריה היא בעלת מאפיינים ייחודיים משלה. אבני ירושלים המשולבים בתכשיטים מגיעות ישירות מהר הבית.
אלו הן אבנים המגיעות מפרוייקט ניפוי העפר שהוצא מהר הבית. האבנים משובצות ביחד עם זהב ויהלומים ויוצרות תכשיט ייחודי, אחד במינו, שנעשה כולו בעבודת יד.

האבן הירושלמית, מהמקום הקדוש ביותר ליהודים - הר הבית, בשילוב עם יהלומים וזהב יוצרת תכשיט ייחודי הנושא עמו משמעות היסטורית ודתית עמוקה.

כשעונדים תכשיט מקולקציית מוריה – ירושלים תמיד איתך.

הקודם
הַבָּא