תכשיטי מוריה
פיסת ירושלים משובצת בתכשיט

תכשיטי מוריה הסיפור שמאחורי התכשיט

סיפור אבן 3

הר הבית

אנו מתחילים את מסענו בהר המקדש, מקום בו נפגשים שמיים וארץ - האתר ההיסטורי הקדוש ביותר המקודש ליותר ממחצית מאוכלוסיית העולם.
על פי התנ"ך אלוהים בחן את אברהם וביקש להקריב את בנו יצחק בהר מוריה - זו ההשראה לשם האוספים. כעבור 1000 שנה, במקום זה ייסד המלך דוד את ירושלים כבירתו ובנו המלך שלמה בנה את המקדש הראשון בשנת 950 לפני הספירה. זה היה גם מיקומו של הר המקדש השני שכונה כשמקדש הורדוס נבנה ונהרס לאחר מכן על ידי האימפריה הרומית בשנת 70 לספירה.
בנצרות הר הבית היה אתר של כמה אירועים חשובים במהלך חייו של ישו, ובאסלאם זה המקום בו לקח הרווח שמוחמד הלילה להביא להוצאת הקוראן.

סיפור אבן 4
סיפור אבן 5

עמק קדרון

בשנת 1999, בעקבות חפירות בלתי חוקיות שנערכו בהר הבית, נשפכו עשרות משאיות עם עפר מהחפירות לעמק קידרון, הסמוך להר הבית. בהר הבית כמעט שלא נעשות חפירות ואלו שנעשות חייבות להיעשות ברשות, ופיקוח, רשות העתיקות הישראלית. סטודנט לארכאולוגיה בשם צחי דבירה בדק את העפר, שהוצא מהר הבית ונשפך בקידרון. הוא הבין כי ניתן למצוא בעפר ממצאים ארכאולוגיים שישפכו אור על הר הבית. מכאן צמח הרעיון לסנן את העפר שהוצא מהר הבית על מנת להציל כמה שיותר פיסות מידע חשובות מהמקום הקדוש כל כך.

צחי, סטודנט לארכיאולוגית באותה תקופה, נתקל בעמק ובחן את הפסולת והבין שזה יכול להיות אוצר מידע של הר הבית. משמעות הממצאים הביאה אותם להקמת פרויקט להפניית אדמה שיטתית.

סיפור אבן 6

אוגוסטה ויקטוריה

'תצפית המסכות' (ליד אוגוסטה ויקטוריה)

אבני ירושלים בקולציית התכשיטים מוריה, מגיעות מפרוייקט ייחודי שנועד להציל ולו את הפריט הקטן ביותר מעפר, שהוצא מהר הבית בחפירות הלא חוקיות. מטרת הפרוייקט לסנן באופן זהיר וידני את העפר, שהוצא בחפירות. מטרת סינון העפר נעשית במטרה לא להחמיץ שום פרט ולו הקטן ביותר, ממנו ניתן ללמוד על מקום קדוש זה ולהעשיר את המידע על עברו של הר הבית.

הפרויייקט בניהול הארכאולוג פרופסור גבריאל ברקאי וצחי דבירה, בחסות האקדמית של המכון לארכאולגיה באוניברסטית בר אילן, נעשה בידי מתנדבים מכל העולם המודרכים ע"י ארכאולוגים.

אבי טביסל, איש שומר מצוות ובן לדור שביעי מירושלים, החליט כששמע על הפרוייקט להיות מעורב בו ועם הזמן הפך טביסל, לממן העיקרי של הפרוייקט. בכל יום מועברים דליים של שברי אבנים, שנופו מהעפר שהוצא מהר הבית, ומועברים לסדנת העיצוב והייצור של קולקציית מוריה.

סיפור אבן 7

החנות שלנו

קולקציית תכשיטי מוריה היא בעלת מאפיינים ייחודיים משלהם. האבנים בהם נעשה שימוש בתכשיטים מגיעים מניפוי העפר שהוצא מהר הבית. האבנים משובצות ביחד עם זהב ויהלומים ויוצרות תכשיט ייחודי, אחד במינו, שנעשה כולו בעבודת יד. האבן הירושלמית מהמקום הקדוש ביותר ליהודים, הר הבית, בשילוב עם יהלומים וזהב יוצרת תכשיט ייחודי הנושא עמו משמעות היסטורית ודתית עמוקה.
כשעונדים תכשיט מקולקציית מוריה – ירושלים תמיד איתך.

הקודם
הַבָּא