אוסף מוריה מתארח בשבוע היהלומים הישראלי

מדי שנה מגיעים לישראל מאות סוחרי יהלומים מכל העולם לשבוע היהלומים הישראלי. אירוע חשוב זה מפגיש את צמרת ענף היהלומים, כולל נשיאי בורסות יהלומים מרחבי העולם וסוחרים עם ענף היהלומים הישראלי. שבוע היהלומים הישראלי מהווה מקום מפגש בו ניתן ליצור קשרים עם סוחרים מכל העולם ובמסגרתו דנים ראשי הענף בחידושים ובמגמות בענף. השנה נערך שבוע היהלומים הישראלי בתאריכים 10-12 בפברואר 2020 והוא התקיים באולם המסחר הגדול בעולם, בבורסת היהלומים ברמת גן.

שבוע היהלומים הישראלי | עכשיו מי
שבוע היהלומים הישראלי, פברואר 2020

בכל שבוע היהלומים נבחרת חברה ישראלית אחת לייצג את החדשנות והיצירתיות הישראלית. השנה בחרו המארגנים בתכשיטי מוריה.

זהו כמובן כבוד גדול עבור החברה שהתבקשה להציג את האוסף שלה בתערוכה. תכשיטי מוריה הציגו תכשיטים שעוסקים בנושאים מקראיים והיסטוריים, במסגרתם הוצגו כמה מיצירות האמנות המיוחדות בסדרת תכשיטי מוריה.

שבוע היהלומים הישראלי 4 | מוריה

שבוע היהלומים הישראלי 2 | מוריה
הייחוד בתכשיטי מוריה הוא כמובן השילוב של
אבני מוריה בתכשיט. אבן מוריה היא אבן מפרויקט הניפוי של עפר מהר הבית בירושלים. כל אבן מעוצבת לתכשיט או יצירת אומנות הנעשית בעבודת יד ומעוטרת באבנים יקרות וזהב.

פריטי אמנות ייחודיים מאוסף מוריה שהוצגו בשבוע היהלומים הישראלי

כמה מיצירות האמנות המרהיבות שהוצגו באירוע

הכותל המערבי | אוסף מוריה
הכותל המערבי הוא האתר הקדוש ביותר בדת היהודית
מערת מכפלה | אוסף מוריה
מערת מכפלה - אתר הקבורה של אברהם, יצחק, יעקב, שרה, רבקה ולאה
ביצת פברגה מירושלים | אוסף מוריה
ביצת פאברז'ה -ירושלים
עקידת איסק | אוסף מוריה
עקידת יצחק המתוארת בספר בראשית 22
מקדש קדוש | אוסף מוריה
בית המקדש בירושלים, מוקד לתפילה ולגעגוע
סולם יעקב
חלום יעקב המתואר בספר בראשית 28: 10–19

טקס הפתיחה של שבוע היהלומים

בנאום שנשא בטקס הפתיחה סיפר מר אבי טביסל, מייסד תכשיטי מוריה, על הקשר העמוק שלו לתעשיית היהלומים וירושלים, וכיצד תכשיטי מוריה משלבים בצורה נפלאה את שתי אהבותיו. "אני בן לניצול שואה. אבי שרד את מלחמת העולם השנייה בזכות יהלומים - הם שימשו לו לרכישת מחסה ואוכל. ניתן לומר שבזכות היהלומים אני ומשפחתי נמצאים כאן היום. אבי היה צורף במקצועו והוא לימד אותי את רזי המסחר. אמי ירושלמית, דור שישי בירושליםth היא החדירה בי את אהבתי לישראל ובעיקר לירושלים. במשך שנים חלמתי לשלב בין שתי אהבותי ותודה לאל, הצלחתי. אוסף מוריה מאחד את האבנים העתיקות והקדושות ביותר לעם היהודי עם יהלומים נצחיים וזהב אצילי."

אחד משיאי הטקס היה כאשר מר טביסל הזמין שלושה גברים לבמה. בשנת 1967 היו ד"ר איציק יפעת, ציון קרסנטי וחיים אושרי צנחנים בצבא ההגנה לישראל, והיו בין החיילים הראשונים שביקרו בכותל ששוחרר זה עתה. הרגע ההיסטורי הזה צולם על ידי הצלם עטור הפרסים דוד רובינגר והתצלום שלו צנחנים בכותל המערבי הפך לאייקון בתרבות הישראלית.

אבי טביסל בחר ליצור יצירה מהצילום המפורסם וחרט את דמותם של שלושת החיילים על אבן מוריה. במטבע הזהב 24 קראט שמעל לתמונת החיילים מצוייר בצד אחד הכותל המערבי מהצד השני סמל צה"ל. זהו המטבע המקורי שנטבע לציון ניצחונה של ישראל ושחרור ירושלים. אבי טביסל הציג את הפסל בפני שלושת הצנחנים לשעבר. היצירה מוצגת לקהל בחנות מוריה ירושלים שנמצאת ברובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים.

צנחנים | מוריה
"צנחנים בכותל המערבי" פירשו מחדש על ידי מוריה
שבוע היהלומים הישראלי | אוסף מוריה
שלושת הצנחנים מגישים לנשיא בורסת היהלומים הישראלית, מר יורם דבש, תמונה חתומה של התצלום שצילם דיוויד רובינגר.

אם תרצו לראות פריטים מהאוסף שהוצגו בשבוע היהלומים הם נמצאים בתצוגה קבועה בחנות IDC הממוקמת בבורסת היהלומים בישראל ברמת גן. תוכל גם לראות חלק מהפריטים באתר שלנו יודאיקה ודתות אחרות אוסף.