אירוע היסטורי: מתפללים יהודים מורשים להתפלל בגלוי בהר הבית

אירוע היסטורי התרחש ביום חמישי האחרון, 11 בדצמברth, 2019 בהר הבית. לראשונה מאז ה- 1967 הורשו המתפללים היהודים להתפלל בגלוי בהר הבית. להלן יוטיוב קצר קליפ שמנציח את האירוע.

המדיניות החדשה לא הוכרזה רשמית ע"י ממשלת ישראל, אך בינתיים יהודים מכל העולם התחילו להתפלל בהר הבית. הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר בדת היהודית והמקום בו עמדו בעבר המקדש הראשון והשני. על פי האמונה היהודית, הר הבית הוא גם המקום בו ייבנה בית המקדש השלישי.

עבור רבים מהמתפללים היהודים ההזדמנות להתפלל בהר הבית היא קיום הבטחה מקראית שנכתבה בישעיהו 56: 7 "אני אביא אותם להר הקדוש שלי ואפשר לשמוח בבית תפילתי".

נוף אוירי של ירושלים
מבט על של הר הבית. צילום אדיבות אנדרו שיווה

הרקע על איסור תפילת יהודים בהר הבית

מדיניות ממשלת ישראל, מתום מלחמת ששת הימים, הייתה איסור קיום תפילה יהודית בהר הבית. לאחר המלחמה נמסרה השליטה בהר הבית, ע"י ממשלת ישראל, לוואקף המוסלמי. הווקף הוא הגוף שבבעלותו נכסים המוקדשים לצרכי ציבור, מנוהל תחת ממשלת ירדן ,ואחראי על כל הפעילות בהר הבית. במשך שנים על גבי שנים, יהודים שנכנסו להר הבית לא נשאו עימם ספרי תפילה או חפצים יהודיים. אם נתפסו עוצמים את עיניהם בתפילה הם היו בסכנת מעצר. מסיבות פוליטיות וביטחוניות, משטרת ישראל אכפה באופן מלא מדיניות זו.

אם הם נתפסו עוצמים את עיניהם בתפילה הם היו בסכנת מעצר. מסיבות פוליטיות וביטחוניות, משטרת ישראל אכפה באופן מלא מדיניות זו. במאמרו, הר הבית - בידיהם", תום ניסני, יו"ר" סטודנטים להר הבית "ומתאם הפעילים הלאומי של" אם תרצו ", מתאר את החוויה המשפילה שהייתה למתפללים היהודים בהר הבית.

הר הבית נכבש על ידי ישראל, מוריה
הצנחן משה עמירב עומד וברקע הר הבית 1967 אדיבות פוגוגרף פרופ 'משה עמירב.

סיכום

הר הבית נערץ כאתר קדוש באסלאם, בנצרות וביהדות. יהי רצון שמדיניות חדשה זו תסמן את תחילתה של תקופה חדשה בהיסטוריה בה כל המתפללים יכולים להתפלל בחופשיות במקום קדוש זה.