אירוע היסטורי: מתפללים יהודים מורשים להתפלל בגלוי בהר הבית

אירוע היסטורי התרחש ביום חמישי האחרון, 11 בדצמברth, 2019 בהר הבית. לראשונה מאז ה- 1967 הורשו המתפללים היהודים להתפלל בגלוי בהר הבית. להלן יוטיוב קצר קליפ שמנציח את האירוע.

המדיניות החדשה לא הוכרזה רשמית ע"י ממשלת ישראל, אך בינתיים יהודים מכל העולם התחילו להתפלל בהר הבית. הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר בדת היהודית והמקום בו עמדו בעבר המקדש הראשון והשני. על פי האמונה היהודית, הר הבית הוא גם המקום בו ייבנה בית המקדש השלישי.

עבור רבים מהמתפללים היהודים ההזדמנות להתפלל בהר הבית הוא קיום הבטחה מקראית שנכתבה בישעיהו נ"ו פסוק ז': "וַהֲבִיאוֹתִים אֶל־הַר קָדְשִׁי וְשִׂמַּחְתִּים בְּבֵית תְּפִלָּתִי עוֹלֹתֵיהֶם וְזִבְחֵיהֶם לְרָצוֹן עַל־מִזְבְּחִי כִּי בֵיתִי בֵּית־תְּפִלָּה יִקָּרֵא לְכָל־הָעַמִּים:"

נוף אוירי של ירושלים
מבט על של הר הבית. צילום אדיבות אנדרו שיווה

הרקע על איסור תפילת יהודים בהר הבית

מדיניות ממשלת ישראל, מתום מלחמת ששת הימים, הייתה איסור קיום תפילה יהודית בהר הבית. לאחר המלחמה נמסרה השליטה בהר הבית, ע"י ממשלת ישראל, לוואקף המוסלמי. הווקף הוא הגוף שבבעלותו נכסים המוקדשים לצרכי ציבור, מנוהל תחת ממשלת ירדן ,ואחראי על כל הפעילות בהר הבית. במשך שנים על גבי שנים, יהודים שנכנסו להר הבית לא נשאו עימם ספרי תפילה או חפצים יהודיים. אם נתפסו עוצמים את עיניהם בתפילה הם היו בסכנת מעצר. מסיבות פוליטיות וביטחוניות, משטרת ישראל אכפה באופן מלא מדיניות זו.

במאמרו "הר הבית - בידיהם", מאת תום ניסני, יו"ר הגוף "סטודנטים למען הר הבית ומתאם הפעילים של תנועת "אם תרצו", מתאר את החוויה המשפילה שחוו מתפללים יהודים בהר הבית. הר הבית - בידיהם

הר הבית נכבש על ידי ישראל, מוריה
הצנחן משה עמירב עומד וברקע הר הבית 1967 אדיבות פוגוגרף פרופ 'משה עמירב.

סיכום

הר הבית נערץ כאתר קדוש באסלאם, בנצרות וביהדות. יהי רצון שמדיניות חדשה זו תסמן את תחילתה של תקופה חדשה בהיסטוריה בה כל המתפללים יכולים להתפלל בחופשיות במקום קדוש זה.

סגור תפריט
שלום,
זקוק לעזרה?
מונע ע"י
לִסְגוֹר
אבן ירושלמית
סגור המחוון

האבן הירושלמית

תכשיטי מוריה משלבים אבן הירושלמית טבעית בעלת גווני צבע ודוגמאות שונים. כל אבן שונה מחברתה, לעיתים הצבעים והדוגמאות מובחנים ולעיתים מאד עדינים. כל תכשיט בקולקציית מוריה המשלב אבן ירושלמית הוא מיוחד, ייחודי, ואין זהה לו. תכשיטי מוריה תכשיטים ייחודיים בעבודת יד

מידע נוסף

בקולקציית תכשיטי מוריה המוצגים באתר משקל הזהב והיהלומים מצויינים באופן משוער. תמונות התכשיטים מהקולקצייה לא משקפות את גודלן האמיתי

משלוח ואחריות

תכשיטי מוריה מלווים בתעודה המעידה כי הם נעשו בעבודת יד, בחומרים איכותיים ובאיכות גבוהה ביותר
משלוח פרטים נוספים למשלוח מפורטים בתנאי משלוח

לעזרה

בכל שאלה או בקשה ניתן לפנות אלינו

×

סל קניות

יצירת קשר