אירוע היסטורי: מתפללים יהודים מורשים להתפלל בגלוי בהר הבית

אירוע היסטורי התרחש ביום חמישי האחרון, 11 בדצמבר 2019. לראשונה מאז שיחרור ירושלים והכותל המערבי ב- 1967, הורשו מתפללים היהודים להתפלל בגלוי בהר הבית. צפו בסרטון שמנציח את האירוע.

המדיניות החדשה לא הוכרזה רשמית, אך בינתיים יהודים מכל העולם החלו להתפלל שוב בהר הבית. הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר בדת היהודית והוא המקום בו עמדו בעבר בית המקדש הראשון והשני. על פי האמונה היהודית, הר הבית הוא המקום בו ייבנה בית המקדש השלישי.

עבור רבים מהמתפללים היהודים ההזדמנות להתפלל בהר הבית הוא קיום הבטחה מקראית שנכתבה בישעיהו נ"ו פסוק ז': "וַהֲבִיאוֹתִים אֶל־הַר קָדְשִׁי וְשִׂמַּחְתִּים בְּבֵית תְּפִלָּתִי עוֹלֹתֵיהֶם וְזִבְחֵיהֶם לְרָצוֹן עַל־מִזְבְּחִי כִּי בֵיתִי בֵּית־תְּפִלָּה יִקָּרֵא לְכָל־הָעַמִּים:"

נוף אוירי של ירושלים
נוף אווירי של הר הבית. אדיבות הצילום של אנדרו שיווה

הרקע על איסור תפילת יהודים בהר הבית

המדיניות של ממשלת ישראל מאז תום מלחמת 6 הימים בשנת 1967 הייתה לאסור תפילה יהודית על הר הבית. הסיבה היא שממשלת ישראל העבירה את השליטה בהר הבית לווקף בעקבות המלחמה. הווקף הוא ארגון דתי אסלאמי המנוהל תחת ממשלת ירדן האחראי על כל הפעילות בהר הבית. במשך שנים על שנים נאלצו יהודים שנכנסו להר הבית להשאיר מאחוריהם כל ספרי תפילה או חפצים יהודיים.

במאמרו "הר הבית - בידיהם", מאת תום ניסני, יו"ר הגוף "סטודנטים למען הר הבית ומתאם הפעילים של תנועת "אם תרצו", מתאר את החוויה המשפילה שחוו מתפללים יהודים בהר הבית. הר הבית - בידיהם

הר הבית נכבש על ידי ישראל, מוריה
הצנחן משה עמירב - הר הבית 1967. אדיבות פוגרוגרף של פרופ 'משה עמירב.  

סיכום

הר הבית הועלה כאתר קדוש באיסלאם, בנצרות וביהדות. יהי רצון שמדיניות חדשה זו תסמן את תחילתה של תקופה חדשה בהיסטוריה בה כל המתפללים יכולים לתרגל בחופשיות את אמונתם באתר קדוש זה.