היסטוריה של תכשיטי עץ החיים

עץ החיים הוא סמל רב עוצמה שאומץ על ידי תרבויות בכל רחבי העולם. בכל תרבות הוא משקף ערכי מפתח בחברה, וככזו יש לו משמעות רגשית ולעתים קרובות רוחנית.

ארכיאולוגים מצאו סמלי עץ החיים סמלים המתוארכים לאלפי שנים - מאיראן העתיקה ועד סין . בכל חברה התפתחו תכשיטים עם סמל עץ החיים מעוצבים להפליא, הכוללים שרשראות עגילים וטבעות.

מה הסיפור שמאחורי עץ החיים?

המסר האוניברסלי של עץ החיים הוא חיבור בין כל צורות הבריאה, צורות חיים לא יכולות להתקיים לבד הן כולן קשורות זה בזה. לעיתים קרובות מתואר עץ החיים במעגל המקיף אותו, עיגול המייצג את העולם. בתוך המעגל, עץ החיים מסמל את כל מה שיש בעולם. הצורה המעגלית, שאין לה התחלה או סוף תוחמת ומכילה את עץ החיים בתוכה.

היסטוריה של תכשיטי עץ החיים 1

כל תרבות נתנה סימליות ופרשנות אחרת לסמל עץ החיים

  • סמל עץ החיים בבודהיזם על פי המסורת הבודהיסטית, בודהה קיבל את ההארה מתחת לעץ, על כן העץ מייצג בתרבות הבודהיסטית את הדרך להארה. הבודהיסטים מאמינים גם כי העץ הבודהיסטי מחזיק בכוחות קסומים שאין לעץ אחר.
  • סמל עץ החיים במסורת הקלטית הקלטים הקדומים האמינו שסמל עץ החיים מייצג חיבור בין העולמות העליונים והתחתונים. שורשי העת חודרים עמוק לאדמה, עמוק לעולם התחתון ואילו ענפי העץ מגיעים גבוה ומתחברים לעולם העליון. שני העולמות קשורים באמצעות הגזע, המייצג את כדור הארץ בו אנו חיים. הקלטים האמינו גם כי בני האדם באו מעצים וככאלה הם בעלי כוחות קסומים
  • סמל עץ החיים ביהדות בספר בראשית מתואר גן עדן ובו שני עצים מתוארים בפירוט, עץ החיים ועץ הדעת - טוב ורע. עץ החיים מתואר כמקור לחיי נצח. בתרבות הרוחניות היהודית הקבלה מסבירה כי עץ החיים מייצג את עשר הספירות דרכן אלוהים נמצא בעולם.
  • סמל עץ החיים בנצרות בנצרות קיימים שני עצי חיים. עץ החיים המופיע בספר בראשית ועץ החיים המוזכר בספר ההתגלות כחלק מגן העדן החדש. בניגוד ליהדות בה נאסרה הכניסה לגן העדן בנצרות הגישה לגן העדן אפשרות כל האדם מקיים את כל מצוות.כל עוד האדם מקיים את המצוות ככתבן וכלשונן יש לו את הזכות לעץ החיים".
  • סמל עץ החיים בתרבות האפריקאית בתרבויות אפריקאיות רבות מיוצג עץ החיים על ידי עץ הבאובב. עץ הבאובב הגדל בסוואנה האפריקאית באקלים יבש וצחיח במיוחד. באקלים קשה זה, בו קשה לצמחיה לשרוד הבאובב מסוגל לאגור מים, לפרוח ואף לייצר פירות. לכן אומץ עץ הבאבוב לסמל לחיים ולחיוביות.
  • עץ החיים במיתולוגיה הסינית בתרבות הסינית עץ החיים מייצג את אלמוות. העץ הנבחר לכך הוא עץ האפרסק שלו הוסיפו הסינים דרקון בבסיס ועוף החול בראשו. ענפי העץ עולים לשמיים ובסיסו מחובר היטב לאדמה. סיפור טאואיסטי מפורסם מתאר כיצד פעם אחת בכל 3,000 שנה מבשילים על העץ פירות והאדם שאוכל את הפרי הופך לבן אלמוות.
  • סמל עץ החיים במיתולוגיה המצרית הקדומה במיתולוגיה המצרית מסופר כי מעץ החיים הגיעו האלים איזיס ואוסיריס, הידועים כזוג הראשון שנולד או בקע או צמח מעץ החיים. העץ סוג של עץ השיטה מייצג את המקום בו חיים ומוות מתחברים. הכיוון מזרח, ממנו עולה השמש, מייצג את החיים, והכיוון מערב, בו השמש שוקעת, מייצג את המוות.

פרשנויות מודרניות לסמל עץ החיים

בשנים האחרונות ענידת תליוני עץ החיים הפכו פופולריות יותר ויותר. על ידי ענידת תליון עץ החיים על שרשרת, העונד שומר על הסמל קרוב לליבו ולנפשו ויכול לשאוב ממנו כוח. כחלק מהחייאת הסמל, אמנים רבים העניקו לעץ החיים פרשנות עכשווית יותר.

תכשיטי מוריה עיצבו סמלי עץ חיים המשלבות באופן ייחודי זהב 14 קראט, עם יהלומים ואבן מוריה. אבן מוריה היא אבן ירושלמית שמגיעה מחפירות הר הבית בירושלים.

תליון עץ החיים מזהב לבן 14 קרט
תליון עץ החיים מזהב לבן 14 קרט