5 עובדות שכדאי לדעת על הר הבית

הר הבית בירושלים הוא אחד האתרים הקדושים ביותר לכל שלוש הדתות המונותאיסטיות - יהדות, נצרות ואיסלאם.

בהר הבית מבקרים מיליוני עולי רגל כל שנה שבאים לחוות חיבור רוחני ייחודי.

להלן 5 עובדות שכדאי לדעת על הר הבית

1. המקום בו נוצר העולם. על פי כתבים יהודיים, אבן היסוד שנמצאת בהר הבית היא המקום ממנו ברא אלוהים את העולם כולו. המקור המדויק מקורו במדרש תנחומא מן התקופה הרומית.

כמו שהטבור ממוקם במרכז הגוף האנושי, כך גם ארץ ישראל המדומה לטבור העולם ... ממוקמת במרכז העולם, וירושלים ממוקמת במרכז ארץ ישראל. בית המקדש נמצא במרכז ירושלים והמקום הקדוש ביותר בו נמצא בבית המקדש וארון הברית נמצא במרכז המקום הקדוש. על כן, אבן היסוד היא המקום הקדוש וממנו נוסד העולם.

5 עובדות שכדאי לדעת על הר הבית
סלע היסוד בהר הבית. באדיבות Earthsound, Wikimedia Commons.

2. מיקומם של שני בתי המקדש יהודיים. העם היהודי בחר לבנות את בית המקדש בהר הבית. היהודים מאמינים שהר הבית הוא לא רק המקום בו החל העולם, אלא גם המקום בו אירעו האירועים המקראיים נוספים כמו עקידת יצחק.

בית המקדש הראשון נבנה על ידי שלמה המלך במאה העשירית לפני הספירה ונהרס על ידי המלך הבבלי נבוכדנצר בשנת 10 לפנה"ס. בית המקדש השני נבנה באותו מקום בשנת 586 לפנה"ס ונהרס בשנת 516 לספירה על ידי הרומאים.

על פי האמונה היהודית, רוחו של אלוהים שורה בבית המקדש, מוקד החיים היהודי.

3. על פי האמונה הנוצרית, הר הבית היה המקום בו ישו פרסם את אתגרו בפני שלטונות המקדש. ישו קרא תיגר על שלטון הכהנים בבית המקדש היהודי והאשים אותם בשחיתות. הוא מתח ביקורת על העובדה שאחד משערי המקדש שימש למסחר.

על פי הכתוב בבשורה לפי מארק, ישו ניסה להוציא מבית המקדש את הסוחרים וחלפני הכספים שישבו סביב בית המקדש.

ההתנגדות למעשה הזה, בין שאר הדברים להם הטיף ישו, הביאה אותו לדין על ידי "הסנהדרין" - בית הדין היהודי באותה תקופה. הניסיון לטהר את בית המקדש מסוחרים וההתנגדות לשליטת הכהנים היא זו שהביא למעצרו, משפטו ובסופו של דבר צליבתו ע"י הרומאים.

המשיח מנקה את המקדש
16th הצייר ההולנדי פטר ארסן בן המאההמשיח מנקה את המקדש".פיטר ארסן / רשות הרבים

בשנת 4. ניבא ישו את חורבן בית המקדש השני שבהר הבית. כאשר בית המקדש השני נהרס על ידי הרומאים בשנת 70 לספירה, האירועים נתפסו על ידי הנוצרים הקדומים, כמימוש נבואתו של ישו.

הרס בית המקדש נתפס כעונש ישיר של אלוהים על חטאיו של העם היהודי, וכאות ברור לניצחון הנצרות על היהדות.

5 אחד התאריכים החשובים ביותר בלוח השנה האיסלאמי הוא תאריך "מסע הלילה", שהתקיים סביב שנת 621 לספירה.

על פי הכתבים האסלאמיים, הנביא מוחמד ערך מסע מהמסגד הגדול במכה להר הבית בירושלים, על סוסו המכונף שנקרא אל בוראק. ירושלים היתה המקום האחרון שאליו הגיע האיסלם, מכאן השם מסגד אל אקצא, המסגד שבקצה.

כשהגיע להר הבית הוא נפגש עם אברהם, משה, ישו ונביאים אחרים והוביל אותם בתפילה.

בסיום התפילה עלה הנביא מוחמד לשמיים. "מסע הלילה" מסמל מסע רוחני ופיזי והוא יסוד הקשר של האסלאם להר הבית. בהתבסס על מסע הלילה, הר הבית הוא המקום השלישי הקדוש ביותר באיסלאם.

תכשיטים מהר הבית

מוריה עיצבנו בלעדי קולקציית תכשיטים בהר הבית א עשוי מאבן שנחשפה מהר הבית. האבן, המכונה אבן מוריה, נחתכת בקפידה ומעוטרת באבנים ומתכות יקרות.

בשונה מכל תכשיט אחר בעולם, קולקציית מוריה מאפשרת לעונדים אותם לשאת עימם תכשיט מהר הבית לכל מקום אליו הם הולכים. התכשיטים הייחודיים שלנו הם יותר מאשר יצירה אסתטית שכן הם מחברים בין אנשים להר הבית ולערכים הרוחניים שהוא מהווה עבורם.

כמה דוגמאות מקו התכשיטים הייחודי שלנו

תכשיטים לאמונה היהודית


5 עובדות שכדאי לדעת על הר הבית


כוכב אבן ירושלמי 18 קראט זהב צהוב אריאל 0.09 ס"מ. תליון יהלום


תליון - שרשרת זהב צהוב ויהלום 14 קראט

תכשיטים לאמונה הנוצרית


5 עובדות שכדאי לדעת על הר הבית


תליון דג זהב


שרשרת בית לחם תכשיט תוצרת ישראל  14K זהב צהוב ויהלום

תכשיטים לאמונה באיסלם


פעמון חמסה


5 עובדות שכדאי לדעת על הר הבית