חמש מסורות שכדאי לדעת על הר הבית

הר הבית בירושלים הוא אחד האתרים הקדושים לכל שלוש הדתות המונותאיסטיות - יהדות, נצרות ואסלאם.

בהר הבית מבקרים מיליוני מבקרים כל שנה הבאים לחוות את החיבור הרוחני ייחודי והאווירה במקום.

בואו והכירו חמש מסורות שכדאי לדעת על הר הבית

1. The place where the world began.  According to Jewish scripture, the Foundation Stone located on Temple Mount is the place from which God created the entire world. The exact source comes from the Roman-Era Midrash Tanchuma which states:

ארץ ישראל נמשלת לטבור העולם כמו שהטבור ממוקם במרכז הגוף. כך גם ירושלים, היא הטבור שנמצא במרכז ארץ ישראל. בית המקדש נמצא במרכז ירושלים. המקום הקדוש ביותר בבית המקדש הוא מקומו של ארון הברית והוא על אבן היסוד. על כן, אבן היסוד היא המקום הקדוש וממנו נוסד העולם.

5 עובדות שכדאי לדעת על הר הבית
The Foundation Stone on Temple Mount.  Courtesy of Earthsound, Wikimedia Commons.

2. The Location of two Jewish Holy Temples.  The Jewish people chose to build their Holy Temple on Temple Mount. They believe that it is not only where the world began, but also the location of key biblical events such as the binding of Isaac.

בית המקדש הראשון נבנה על ידי שלמה המלך במאה העשירית לפני הספירה ונהרס על ידי המלך הבבלי נבוכדנצר בשנת 10 לפנה"ס. בית המקדש השני נבנה באותו מקום בשנת 586 לפנה"ס ונהרס בשנת 516 לספירה על ידי הרומאים.

על פי האמונה היהודית, רוחו של אלוהים שורה בבית המקדש, מוקד החיים היהודי.

3. The site where Jesus issued his challenge against the temple authorities.  Jesus actively challenged the Jewish Temple authorities and accused them of corruption. He criticized the fact that one of the Temple gates was used for trade.

על פי הכתוב בבשורה לפי מרכוס, ישו ניסה להוציא מבית המקדש את הסוחרים וחלפני הכספים שישבו סביב בית המקדש.

ההתנגדות למעשה הזה, בין שאר הדברים להם הטיף ישו, הביאה אותו לדין על ידי "הסנהדרין" - בית הדין היהודי באותה תקופה. הניסיון לטהר את בית המקדש מסוחרים וההתנגדות לשליטת הכהנים היא זו שהביא למעצרו, משפטו ובסופו של דבר צליבתו ע"י הרומאים.

המשיח מנקה את המקדש
16th הצייר ההולנדי פטר ארסן בן המאההמשיח מנקה את המקדש".פיטר ארסן / רשות הרבים

בשנת 4. ניבא ישו את חורבן בית המקדש השני שבהר הבית. כאשר בית המקדש השני נהרס על ידי הרומאים בשנת 70 לספירה, האירועים נתפסו על ידי הנוצרים הקדומים, כמימוש נבואתו של ישו.

הרס בית המקדש נתפס כעונש ישיר של אלוהים על חטאיו של העם היהודי, וכאות ברור לניצחון הנצרות על היהדות.

על פי מסורת האסלם, אחד המסורות החשובות באסלם הוא "מסע הלילה", שהתקיים בשנת 5 לספירה לערך.

על פי האסלאם, הנביא מוחמד ערך מסע מהמסגד הגדול במכה להר הבית בירושלים. הוא היה רכוב על סוסו המכונף - אל בוראק. מוחמד רכב לירושלים כי היא היתה המקום הרחוק ביותר שאליו הגיעה דת האסלם.

כשהגיע להר הבית נפגש מוחמד עם אברהם, משה, ישו ונביאים אחרים והוביל אותם בתפילה.

בסיום התפילה עלה הנביא מוחמד בדהרה על סוסו לשמיים. "מסע הלילה" אם כן, מסמל באסלם, מסע רוחני ופיזי ומהווה את יסוד הקשר של האסלאם להר הבית. בהתבסס על הקוראן, הר הבית הוא המקום השלישי הקדוש ביותר בדת האסלאם.

תכשיטים מהר הבית

אוסף התכשיטים של מוריה כולל תכשיטים מעוצבים עם אבנים מהר הבית, המקודש לשלושת הדתות היהדות, הנצרות ואסלם. אבנים אלו נקראות אבני מוריה והן מלוטשות בקפידה ומשובצות בתכשיטים עם אבנים יקרות וזהב בשלושה צבעים.

קולקציית תכשיטי מוריה מאפשרת לעונדים אותם לשאת עימם תמיד פיסה קטנה מהר הבית לכל מקום אליו הם הולכים. התכשיטים הייחודיים הם יצירה אסתטית אך גם מחברים בין אנשים להר הבית ולערכיו הרוחניים.

כמה דוגמאות מקו התכשיטים הייחודי שלנו

תכשיטים לאמונה היהודית


5 עובדות שכדאי לדעת על הר הבית


כוכב אבן ירושלמי 18 קראט זהב צהוב אריאל 0.09 ס"מ. תליון יהלום


Pendant - 14K Yellow Gold & Diamond Necklace

תכשיטים לאמונה הנוצרית


5 עובדות שכדאי לדעת על הר הבית


תליון דג זהב


שרשרת בית לחם תכשיט תוצרת ישראל  14K זהב צהוב ויהלום

תכשיטים לאמונה באיסלם


פעמון חמסה


5 עובדות שכדאי לדעת על הר הבית